Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności w przeciętnej polskiej rodzinie jest bardzo ważnym, lecz symbolicznym świętem. Niewielu młodych ludzi zmuszonych jest do opuszczenia domu w związku z przekroczeniem granicy 18 lat. Niestety w przypadku wychowanków domów dziecka czy rodzinnej pieczy zastępczej, uzyskanie pełnoletności oznacza również konieczność usamodzielnienia się. O tym, jak ono przebiega i dlaczego wychowankowie opuszczający dom dziecka potrzebują dodatkowego wsparcia, przeczytacie w poniższym wpisie.
Co oznacza usamodzielnienie?
O usamodzielnieniu wychowanków domów dziecka i innego typu placówek opiekuńczych mówimy, gdy dziecko kończy 18 lat. Wówczas zasadniczo powinno się usamodzielnić. Proces ten wspiera państwo, niestety w bardzo ograniczonym i niewystarczającym zakresie. W zależności od gminy wychowanek może liczyć na lokal socjalny (samodzielny lub dzielony z innymi wychowankami) oraz na jednorazową pomoc pieniężną w wysokości uzależnionej od okresu przebywania wychowanka w placówce.
Jak wspierać usamodzielnienie wychowanków domu dziecka?
W kraju działa wiele fundacji, które oferują różnego rodzaju programy wsparcia dla młodzieży opuszczającej domy dziecka i innego rodzaju placówki opiekuńczo-wychowawcze. Fundacje najczęściej oferują wsparcie w postaci warsztatów gotowania, kursów na prawo jazdy, szkoleń i kursów pomagających w uzyskaniu certyfikatów zawodowych, itp. Działalność taką prowadzi na przykład Kulczyk Foundation, znana szerszej publiczności z programu emitowanego w stacji TVN.
Wsparcie rzeczowe
Wspierać potrzebujących wychowanków można również osobiście. Okazją do takiego działania są różnego rodzaju zbiórki, których celem jest wyposażenie mieszkania umożliwiające dobry start młodym ludziom. Co można podarować na start w nowym lokum? Właściwie wszystko, co przyda się w urządzeniu mieszkania, a często również w jego wyremontowaniu. W zależności od zasobności naszego portfela, czy też od stanu posiadania podarować możemy sprzęt AGD, meble, praktyczne dywany 200×300 oraz naczynia.
Dywany i inne tekstylia domowe chociaż nie wydają się przedmiotami pierwszej potrzeby, to są narzędziem do tworzenia klimatu w mieszkaniu. Nadają wnętrzu przytulności, miękkości a także zwiększają komfort mieszkania. Dywany pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale stanowią także izolację od chłodnych podłóg (wychowankowie zazwyczaj otrzymują mieszkania w kamienicach) a dodatkowo tłumią dźwięki dochodzące z mieszkań sąsiadów.
Jak jeszcze możemy pomóc?
Sposobów na pomaganie jest bardzo wiele. Jednym z nich jest chociażby organizacja zbiórki, udział w niej, czy też przekazanie 1% dla fundacji wspierającej podopiecznych domów dziecka.
Wspierać akcje pomocowe na rzecz usamodzielniających się wychowanków domów dziecka, można także udostępniając informacje o nich na swoim profilu na portalach społecznościowych – większe zasięgi to większe szanse na zrealizowanie wsparcia. Warto również rozpytać znajomych czy nie posiadają na zbyciu rzeczy potrzebnych właśnie młodym ludziom, wkraczającym samodzielnie w dorosłość. Dobrą opcją jest również wspólne sfinansowanie ze znajomymi zakupu określonej rzeczy.
By wesprzeć potrzebujących nie zawsze trzeba dysponować wolnymi środkami pieniężnymi czy rzeczowymi. Młodzi ludzie często potrzebują również pomocy w remoncie i propozycja dotycząca oferowania własnej pracy jest również bardzo cenna.
Jak przedstawiono, wsparcie państwa dla młodzieży opuszczającej dom dziecka stanowi zaledwie kroplę w morzu potrzeb. Z tego powodu wsparcie, zarówno fundacji, jak i osób prywatnych jest młodym ludziom niezbędne. Wspierajmy w szczególności domy dziecka znajdujące się w naszym miejscu zamieszkania.