Jak założyć fundacje?

Jak założyć fundacje?

Fundację charytatywną zakłada się po to, aby pomagać innym ludziom. Chcąc tego dokonać, trzeba załatwić pewne formalności. Trzeba też mieć świadomość, że założenie i prowadzenie fundacji wymaga zainwestowania odpowiedniej ilości środków finansowych.

Jak założyć fundację?

Co do zasady fundacja nie musi zajmować się celem stricte związanym z działalnością charytatywną. Fundacja ma po prostu spełniać cele użyteczności publicznej związane z oświatą, ochroną zdrowia itp. Fundacje najczęściej kojarzy się jednak z działalnością charytatywną. Przed założeniem fundacji trzeba więc określić cel jej istnienia. Na tym etapie ważne jest także określenie majątku, który ma się w niej zawierać, a mogą nimi być środki finansowe, ruchomości i nieruchomości.

Założyć fundacje może osoba fizyczna lub też prawna. W tym celu konieczne jest utworzenie odpowiedniego statusu fundacji. Konieczna jest także wizyta u notariusza, która wiąże się z wydatkiem mogącym wynosić kilkaset, ale nawet i kilka tysięcy złotych. Finalna wysokość opłaty zależy od wielkości majątku zakładanej fundacji. Sama fundacja koniecznie musi mieć także osobowość prawną, trzeba więc uzyskać wpis KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Także to, wiąże się z obowiązkiem wniesienia pewnej opłaty. Założenie fundacji może się wiązać z większymi kosztami i formalności, jeśli będzie ona prowadziła działalność gospodarczą.

dante