Czy pomaganie uszczęśliwia?

Czy pomaganie uszczęśliwia?

Wszyscy chcą być szczęśliwi, a sam temat szczęścia jest nadspodziewanie skomplikowany. Wiele badań naukowych wskazuje zaś, że to pomaganie innym, w przeciwieństwie do np. osiągnięcia sukcesu zawodowego, pozwala poczuć prawdziwe szczęście.

Czym jest szczęście?

Tematyka szczęścia pojawia się w rozmowach zwykłych ludzi, ale jest także przedmiotem licznych badań naukowych. Zdecydowana większość z nich wskazuje na to, że sukces finansowy i zawodowy wcale nie zwiększa poczucia szczęścia. Duże dochody i wspinanie się po szczeblach kariery może dawać poczucie spełnienia, ale już nie szczęścia.

Według wielu naukowców poziom szczęścia jest w dużej mierze zaprogramowany przez geny, na które oczywiście nie ma się żadnego wpływu. Istnieją jednak także czynniki środowiskowe, które wpływają na poziom szczęścia i ma się na nie wpływ.

Czy pomaganie innym to recepta na szczęście?

Liczne badania naukowe, jak i doświadczenia wielu ludzi wskazuje na to, że pomagając innym, można poczuć się dużo bardziej szczęśliwą osobą. Najważniejsze w tym ma być systematyczność, sposób pomagania ma już drugorzędne znaczenie. Wystarczą więc nawet małe, codzienne gesty wobec innych bliźnich, aby szybko móc poczuć się szczęśliwszym. Kiedy uda się u siebie więc wyrobić nawyk pomagania, to życie może nabrać lepszych kolorów.

dante