Jak pomóc potrzebującym?

Jak pomóc potrzebującym?

Każdego dnia, wiele osób na świecie zmaga się z problemami, z którymi nie są one w stanie poradzić sobie same. W jednych krajach odsetek potrzebujących jest mniejszy, w innych większy. Wielu osobom cierpienie innych nie jest obojętne i starają się one pomóc tym uboższym. Sposobów na pomoc jest bardzo wiele, wystarczy tylko chcieć.

Zbiórki żywności, odzieży i zabawek

Jedną z częściej spotykanych metod pomocy osobom potrzebującym są wszelkiego rodzaju zbiórki. Najczęściej spotkamy się oczywiście ze zbiórkami pieniędzy, ale nie jest to reguła. Często też organizowane są zbiórki rzeczowe. Czasami organizatorzy zbierają produkty spożywcze, innym razem odzież i obuwie. Często też można spotkać się ze zbiórkami wszelkiego rodzaju zabawek, które potem przekazywane są na przykład do domu dziecka. Udział w takiej zbiórce jest bardzo dobrym sposobem na pomoc, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, aby zaangażować się w inne formy pomocy. Warto rozejrzeć się po swoim mieszkaniu i sprawdzić, czy na pewno potrzebujemy wszystkich rzeczy, które posiadamy. Często bywa tak, że od dłuższego czasu nie używamy jakichś ubrań lub zabawek, a może się okazać, że dla innych osób będą one bardzo cenne i pomocne.

 

Wolontariat

Osoby, które chcą poświęcić na pomoc innym nieco więcej czasu, często decydują się na zostanie wolontariuszem. Taki wolontariat może mieć rozmaite formy. Czasami pracuje się dla organizacji, które organizują zbiórki dla potrzebujących. Zadaniem wolontariusza jest wtedy pomoc w realizacji zbiórki. Często też wolontariusze pomagają bezpośrednio, chociażby poprzez pomoc starszym osobom w domach opieki.

Przekaż 1% podatku potrzebującym

Warto wiedzieć o tym, że istnieje możliwość przekazania 1% płaconego przez nas podatku na rzecz organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego. Decydując się na taką opcję, sami możemy wskazać do kogo trafi ten 1% podatku. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, gdyż nic nas to nie kosztuje, a możemy wesprzeć konkretną fundację. Jeśli tego nie zrobimy to i tak zapłacimy te pieniądze, trafią one po prostu do skarbu państwa.

Pomóż za pomocą jednego kliknięcia

W internecie od wielu lat istnieją strony, które umożliwiają wspieranie danych organizacji przez zwyczajne kliknięcie. Jedną z bardziej znanych stron tego typu jest pajacyk, który od wielu lat pomaga w dożywianiu dzieci. Warto raz dziennie wejść na taką stronę i kliknąć przycisk. Nie kosztuje nas to dużo czasu, a możemy przyczynić się do pomocy potrzebującym. Sponsorzy przekazują określoną kwotę na pomoc, za każde kliknięcie na stronie.

Paczka na święta

Od wielu lat w Polsce prowadzona jest akcja Szlachetna Paczka, która polega na organizowaniu paczek na święta dla potrzebujących rodzin. Każdy może zostać wolontariuszem i wziąć udział w takiej akcji.

Opisane wyżej metody to tylko kilka podstawowych sposobów na pomoc potrzebującym. Możliwości jest o wiele więcej, wystarczy tylko chcieć. Okazję do pomagania innym osobom znajdziemy na każdym kroku i nie musi to być koniecznie pomoc materialna.

dante