Pomaganie innym wiąże się z wysiłkiem, czasowym, energetycznym i finansowym. Czy więc pomaganie innym wiąże się z ponoszeniem przez siebie strat. Czy też jednak dobro powraca i to ze zdwojoną siłą?
Pomaganie innym czasem wymaga poświęcenia
Kiedy pomaga się drugiej osobie, trzeba się samemu poświęcić. Wsparcie finansowe fundacji charytatywnej wymaga poniesienia określonego kosztu. Pomoc stowarzyszeniu poprzez wolontariat to konieczność poświęcenia swojej energii. Do oddania krwi także trzeba się właściwie przygotować oraz poświęcić swój czas. Każda inna forma pomocy także wymaga pewnego poświęcenia.
Niektórzy ludzie nie chcą więc nigdy nikomu pomagać i skupiają się wyłącznie na sobie. Kiedy nawet już komuś pomogą, to liczą na natychmiastową rekompensatę.
A może jednak dobro wraca?
Inni ludzie prezentują kompletnie inną postawę. Dla niektórych pomaganie innym to wręcz sens życia. Wielu poświęca bardzo dużo, w tym środki finansowe, czas, a nawet życie osobiste, po to by nieść pomoc bardziej potrzebującym. Wielu z nich nie liczy na nic w zamian, robią tak, ponieważ uważają to za słuszne. Znane są przecież przypadki ludzi, którzy cały swój majątek przeznaczyli na pomoc biednym, albo też tacy, którzy jeżdżą po świecie, po to, aby pomagać najbardziej potrzebującym.
Jeszcze inni są zdania, że pomagać warto, bo dobro powraca i to ze znacznie większą siłą. Często padają tu historie o osobach, które zawsze pomagały innym, a kiedy same znalazły się w potrzebie, to ktoś inny wyciągnął do nich pomocną dłoń.
Czy więc warto pomagać?
Każdy człowiek ma odrębny bagaż doświadczeń i swój indywidualny sposób patrzenia na świat. Zdania na każdy temat, w tym kwestii pomagania są więc często bardzo odmienne. Wszystko tu zależy od tego, w co się wierzy i jakie wartości są dla danej osoby ważne.
Z pewnością jednak istnieje wiele powodów, aby pomagać innym. Samo pomaganie to wartość sama w sobie, dzięki, której można zmieniać świat i życie potrzebujących ludzi na lepsze.