Dlaczego warto odprowadzać 1 procent podatku?

Dlaczego warto odprowadzać 1 procent podatku?

Przekazanie jednego procentu podatku to chyba najprostszy sposób pomagania innym. Dzięki niemu praktycznie bez żadnego wysiłku można wesprzeć organizacje charytatywne, które ze środków uzyskanych w ten sposób mogą nieść pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Jak działa 1%?

Co roku praktycznie wszyscy dorośli Polacy składają swoje deklaracje podatkowe do Urzędów Skarbowych i wysyłają PIT-y celem rozliczenia się ze swoich dochodów. Od kilku lat mają także możliwość odprowadzenia maleńkiej jego części, bo wynoszącej 1 procent na organizacje celu pożytku publicznego. Dzięki temu część podatku zasili nie budżet państwa, a np. fundację charytatywną. W skali całego kraju i rozliczających się milionów zaś ten zaledwie 1 procent oznacza jednak ogromne kwoty pieniędzy.

Dla wielu organizacji charytatywnych 1 procent podatku ma więc ogromne znaczenie i często stanowi podstawę budżetu. Dzięki temu takie organizacje mogą realizować swoje cele statutowe, czyli pomagać najbardziej potrzebującym ludziom.

Odprowadzanie 1 procentu podatku jest banalnie proste. Po prostu należy wpisać w odpowiedniej rubryce PIT-u numer KRS należący do danej organizacji pożytku publicznego.

Problem może być tutaj tylko wybór jednej konkretnej organizacji, ponieważ działa ich bardzo duża ilość i wszystkie chcą pomagać potrzebującym. Jakiegoś wyboru dokonać jednak trzeba, a jaki on będzie, zależy już tylko i wyłącznie od woli danej osoby.

Warto jednak aktualizować swoją wiedzę, możliwe bowiem że organizacja, dla której w zeszłych latach przekazywało się jeden procent podatku już nie istnieje, albo z różnych względów straciła możliwość pobierania jednego procenta podatków.

Nie wszyscy zaś wiedzą, że środki z 1 procenta podatku można przeznaczyć nie tylko na konkretną organizację, ale można także uściślić, w jaki sposób mają zostać one spożytkowane. Jeśli więc chce się pomóc konkretnej osobie, która znajduje się pod opieką np. fundacji charytatywnej, to taką informację należy zamieścić w PIT-ie, w sekcji informacji dodatkowych.

Bardzo łatwo sprawdzić, jaką kwotę przeznacza się przez 1 procent podatku. W tym celu wystarczy przemnożyć sumę podatku za dany rok przez 0,01. Wysokość tej kwoty jest więc w dużej mierze zależna od uzyskiwanych w danym czasie zarobków.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet małe kwoty przemnożone przez miliony Polaków odprowadzanych podatek sprawia, że łączna suma, jaka jest przekazywana do organizacji pożytku publicznego jest ogromna. Dlatego też zawsze warto pomyśleć o tym, aby skorzystać z możliwości odliczenia tego jednego procenta.

dante