W ostatnich latach dużo mówi się na temat empatii, która jest jedną z podstaw istnienia relacji społecznych. Empatia pozwala lepiej zrozumieć drugiego człowieka i to właśnie dzięki niej wielu ludzi odczuwa naturalną potrzebę pomagania innym. Czy więc warto starać się być bardziej empatyczną osobą?
Czym jest empatia?
Pod względem definicyjnym empatię uważa się za zdolność odczuwania stanów emocjonalnych i psychicznych innych ludzi. Empatia pozwala więc poniekąd zobaczyć świat oczami kogoś innego i wczuć się w jego rolę.
Badania naukowe wskazują zaś, że poziom empatii u ludzi jest bardzo różny. Jedni są bardzo empatyczni i odczuwają silny ból na widok cierpiącej osoby. Inni są zaś jej praktycznie pozbawieni, przez co bywają bardziej agresywni i mniej skłonni do oferowania pomocy.
Czym empatia jest dobra?
Zagadnienie empatii jest traktowane bardzo poważnie, ponieważ wyższy jej poziom w społeczeństwie pod wieloma względami jest bardzo wskazany i przyczynia się do stworzenia pożądanych struktur społecznych.
Empatia jest więc ważna i potrzebna, o ile tylko nie jest przesadzona. Ludzie odczuwający empatię pomagają innym i zmieniają świat na lepsze. W skrajnych przypadkach empatia może być jednak źródłem problemów. Osoby, które są nazbyt empatyczne, często bowiem cierpią z powodu swej wrażliwości.