Czy altruizm wydłuża życie?

Czy altruizm wydłuża życie?

Wśród wielu plusów pomagania szczególne duże zaskoczenie wywołuje teza, że dobroczynność przedłuża życie. Wielu ludziom trudno w to uwierzyć, ale naukowe badania wskazują, że osoby, które wspierają innych, naprawdę cieszą się lepszym zdrowiem i statystycznie żyją dłużej.

Czy pomagania innym wydłuża życie?

Kiedy pomaga się innym ludziom, pomaga się także sobie. Bezinteresowne pomaganie innym ma bowiem świetny wpływ na stan zdrowia, do takich wniosków dochodzą niektórzy naukowcy, którzy podjęli tę tematykę. W jakich jednak sposób bezinteresowne pomaganie może przynosić taki zaskakujące skutki?

Niektórzy uważają, że ta zależność jest pozorna i wynika z tego, że za pomaganie innym zabierają się ci, których na to stać. Na ogół są to więc bogatsze osoby, które mogą też przeznaczyć więcej środków np. na lepszą opiekę medyczną i z tego powodu mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem.

Inni jednak wskazują, że altruizm rzeczywiście wydłuża życie i poprawia kondycję zdrowotną. Człowiek to bowiem istota społeczna, a pozytywne relacje z innymi ludźmi oparte np. właśnie na niesieniu im pomocy mają mieć zbawienny wpływ na ludzki organizm, a szczególnie na mózg. Można więc doszukiwać się głębokich powiązań pomiędzy pomaganiem innym a biologią.

Ludzie, którzy działają charytatywnie, dostarczają swojemu organizmowi więcej hormonów powiązanych z odczuwaniem szczęścia. Badacze zwracają więc uwagę, że altruizm minimalizuje wpływ stresu na ludzki organizm.

Pomaganie ma więc mieć świetny wpływ na zdrowie psychiczne. Coraz częściej zaś lekarze wskazują na to, że zdrowie psychiczne wymiernie przekłada się też na zdrowie fizyczne. W związku z tym, ryzyko zapadnięcia na wielu chorób jest znacznie u osób, które pomagają innym, a więc statystycznie wydłuża także ich życie.

Coraz więcej argumentów przemawia za tym, aby wspierać innych, ponieważ altruistyczna postawa może pozwolić prowadzić lepsze, a w dodatku dłuższe życie.

dante