Jak znaleźć lokal dla organizacji charytatywnej?

Jak znaleźć lokal dla organizacji charytatywnej?

Zakładając stowarzyszenie charytatywne, można się natknąć na kilka problemów natury organizacyjnej. Jednym z nich może okazać się brak posiadania odpowiedniego lokalu. Czy jednak stowarzyszenie musi mieć swoją siedzibę w specjalnie do tego przygotowanej nieruchomości? Jeśli tak, to jak znaleźć odpowiedni lokal?

Czy organizacja charytatywna musi mieć lokal?

Można założyć np. stowarzyszenie charytatywne bez lokalu. Co prawda, w czasie rejestracji wymagane jest podanie siedziby, na którą przychodzić ma korespondencja. Siedzibą możne być jednak np. miejsce zamieszkania przewodniczącego stowarzyszenia. Sama działalność stowarzyszenia nie wymaga jednak odrębnego lokalu. Członkowie mogą spotykać się w dowolnie wybranych miejscach lub też kontaktować się za pośrednictwem Internetu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że ze względów praktycznych, posiadanie przez stowarzyszenie odpowiedniego lokalu może okazać się bardzo pomocne. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku, kiedy dana organizacja jest już duża.

Jak znaleźć odpowiedni lokal?

Jeśli więc posiadanie lokalu uznało się za konieczność, to trzeba rozpocząć jego poszukiwania, co można zrobić na kilka sposobów. Szansą może być tutaj pomoc organów państwowych, warto więc się udać do najbliższego urzędu, aby dowiedzieć się jakie są możliwości jego uzyskania. Oczywiście trzeba jednak pamiętać, że organy państwowe mogą, lecz nie muszą pomóc w tej kwestii.

Istnieje także wiele alternatywnych możliwości. Można się postarać o okresowe użyczanie lokalu np. celem przygotowania zebrania w szkołach, czy też parafiach. Czasem warto zaś porozumieć się z inną organizacją, która ma podobny problem. W takim przypadku wspólne wynajęcie lokalu znacznie ograniczy koszty z nim związane.

Niezależnie od tego, od kogo i w jaki sposób wynajęło się lokal, to zawsze należy mieć rękę na pulsie. Dlatego też konieczne jest dokładne przeczytanie umowy najmu przed jej podpisaniem. W przeciwnym przypadku potencjalnie można się narazić na niemiłe niespodzianki.

dante