Jak oddać krew?

Jak oddać krew?

Niektórych rzeczy nie da się kupić ani wyprodukować. Do nich należy bezcenna krew, której brak może prowadzić do śmierci wielu ludzi. Dlatego też tak ważne jest to, aby oddawać swoją krew, jeśli tylko ma się taką możliwość. W jaki sposób można to jednak zrobić?

Jak przygotować się do oddania krwi?

Krew to życiodajny dar, którym można obdarować innego człowieka, ratując mu życie i zdrowie. Chcąc ją oddać, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Po pierwsze, krew należy oddawać wyłącznie wtedy, kiedy jest się w pełni zdrowym.

Na dzień przed nie wolno zaś spożywać alkoholu ani palić papierosów. Zamiast tego należy pić dużo płynów, a najlepiej niegazowanej wody. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby krew oddawać, kiedy jest się wypoczętym, a nie np. po treningu na siłowni lub innym wyczerpującym zajęciu.

Jak oddaje się krew?

Chcąc oddać krew, należy zgłosić się do punktu jest poboru. Należy wtedy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, czyli np. dowód osobisty. Przed pobraniem krwi do systemu zostaną wprowadzone dane osobowe oddającego, które są jednak w pełni bezpieczne. Oddawanie krwi jest bowiem w pełni anonimowe.

Przed oddaniem krwi konieczne jest także wypełnienie formularza informacyjnego, dotyczącego stanu zdrowia i przyjmowanych leków, przez osobę, która chce zostać dawcą. Ten dokument jest niezwykle ważny i należy go wypełnić dokładnie oraz podać w pełni prawdziwe informacje. Niepodanie odpowiednich informacji w kwestionariuszu może się bowiem skończyć bardzo źle dla osoby, która otrzyma pobraną od dawcy krew.

Po spełnieniu formalności następuje pobranie jej próbki. Zazwyczaj dokonuje tego pielęgniarka. Pobrana krew zostaje wtedy przebadana, a z wynikami badań należy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dana osoba mogła zostać dawcą.

Jeżeli wszystko jest w porządku, to można już oddać krew. Jej pobranie trwa około kilku, lub kilkunastu minut i jest bezpieczne, ponieważ ryzyko zakażenia jest praktycznie zerowe.

Oddając krew, ratuje się ludzkie życie, co oczywiście jest bezcenne. Dawcy krwi mogą jednak także liczyć na bardziej przyziemne benefity. Po oddaniu krwi otrzymuje się posiłek, często jest nim kilka tabliczek czekolady. W dniu oddania krwi otrzymuje się również zwolnieni z pracy. Otrzymać można legitymację honorowego dawcy krwi. Z czasem zaś można stać się zasłużonym honorowym dawcą krwi i z tego tytułu dostać specjalną odznakę.

Dawcy krwi mogą liczyć także na inne przywileje. Aktualnie skorzystać można np. z ulgi podatkowej.

Wielu dawców decyduje się na cykliczne oddawanie krwi, co jest inicjatywą godną podziwu. Trzeba jednak mieć świadomość, że dla własnego bezpieczeństwa nie warto z tym przesadzać.

Na ogół kobiety mogą oddawać krew maksymalnie cztery razy do roku, a mężczyźni 6 razy. Należy także zachować odstępy pomiędzy oddawaniem krwi, które powinny wynosić co najmniej dwa miesiące.

dante