Czy warto zostać wolontariuszem?

Czy warto zostać wolontariuszem?

Pomagać można na wiele sposobów. Wolontariat jest zaś jednym z nich. Co jednak warto o nim wiedzieć, żeby poprzez niego nieść wsparcie innym i czerpać z tego radość, zamiast zostać oszukanym?

Wolontariat, czyli co?

W dużym uproszczeniu wolontariat można zdefiniować jako wykonywanie pracy, bez pobierania za to żadnego wynagrodzenia. Wykonując wolontariat w celach charytatywnych, można zaś pomóc wielu potrzebującym ludziom.

Pracę wolontariusza można wykonywać w różnych miejscach i organizacjach. Woluntariuszami są więc często członkowie charytatywnych stowarzyszeń. Zanim jednak zostanie się wolontariuszem w danej organizacji, to warto ją dokładnie sprawdzić. W niektórych przypadkach może się bowiem okazać, że dany podmiot chce wykorzystać ludzi do darmowej pracy, która jak później się okazuje wcale nie jest związana z niesieniem pomocy potrzebującym.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Wolontariusz w ramach współpracy z uczciwą organizacją może przynieść szereg korzyści:

  • Niesienie bezpośredniej pomocy – to największa zaleta wolontariatu charytatywnemu, dzięki któremu można nieść pomoc potrzebującym. W dodatku wsparcie to polega na poświęceniu swojego czasu, umiejętności i energii. Efekty wolontariaty przynoszą więc często mnóstwo satysfakcji, a jego wyniki można zobaczyć na własne oczy.
  • Pozytywne emocje – wielu wolontariuszy zwraca uwagę na to, że praca w jego ramach wiąże się z bardzo przyjemnymi wspomnieniami.
  • Możliwość nabrania doświadczenia – praca w wolontariacie sprzyja rozwijaniu umiejętności, a także i kompetencji miękkich. Wielu rekruterów zaś przychylnie patrzy na osoby, które w swoim życiorysie mają aktywność związaną właśnie z wolontariatem.
  • Wyrobienie proaktywnej postawy – wolontariat często sprzyja wykazaniu się kreatywnymi rozwiązaniami. Dzięki niemu można wprowadzić w życie wiele ciekawych pomysłów.
  • Zdobywanie kontaktów – praca w wolontariacie zwykle wiąże się z poznawaniem mnóstwa ludzi. Dzięki temu można rozszerzyć swoją sieć kontaktów. Poprzez wolontariat można wic poznać nowych przyjaciół albo znaleźć zatrudnienie.

Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem zostać może niemal każdy. Jest to praktycznie niezależne od wieku, miejsca zamieszkania, sytuacji zawodowej, osiąganych dochodów oraz innych czynników. Za zgodą rodzica wolontariuszem mogą być także osoby niepełnoletnie.

W Polsce działa coraz więcej organizacji charytatywnych, które poszukują wolontariuszy. Znaleźć je można np. w sieci, gdzie ofert tego typu jest bardzo dużo.

Chcąc być wolontariuszem, trzeba być tylko przygotowanym na to, że to zajęcie będzie wymagało poświęcenia czasu i energii. Na szczęście warunki wolontariatu są zwykle elastyczne i to zazwyczaj od wolontariusza zależy gdzie i kiedy będzie on wykonywał swoją pracę.

Ważne jest także pomyślenie o tym, co chce się robić w ramach wolontariatu. Należy to dopasować do swoich preferencji, na szczęście w przypadku wolontariatu niemal nigdy nie ma konieczności posiadania rozległego doświadczenia.

dante