Organizacja charytatywna jak firma

Organizacja charytatywna jak firma

Założenie organizacji charytatywnej to przedsięwzięcie godne pochwały. W końcu służą one pomocy innym, a szczególnie tym najbardziej potrzebującym. W jaki sposób się jednak za to zabrać, aby dana fundacja, czy też stowarzyszenie rzeczywiście niosły pomoc bliźnim?

Organizacja charytatywna jest jak firma

Porównywanie organizacji charytatywnej do przedsiębiorstwa wydaje się być nieco dziwne. W końcu oba te podmioty mają zupełnie odmienny cel istnienia. Firmy istnieją, aby generować zyski, a organizacje charytatywne po to, aby pomagać innym. Prowadzenie fundacji, czy też stowarzyszenia charytatywnego pod wieloma względami przypomina prowadzenie przedsiębiorstwa.

Chcąc więc stworzyć organizację, która niesie skuteczną pomoc potrzebującym, ważna jest nie tylko empatia i motywacja, ale również przedsiębiorczość.

Aby organizacja charytatywna działa efektywnie, należy przygotowywać plany krótkoterminowe, ale także i te obliczone na wieloletni horyzont czasowy. Trzeba tutaj zachować racjonalne spojrzenie, co czasem nie jest proste, ponieważ pomóc chciałoby się wszystkim i to jak najszybciej.

Stowarzyszenie, czy fundacja muszą się jednak liczyć z rachunkiem ekonomicznym, a na dłuższą metę dużo lepsze wyniki przyniesie realizowanie przyjętej strategii, niż działalność doraźna.

Koniecznie trzeba także zachować czujność i to na każdym kroku. Pamiętać należy o tym, że można też trafić na osoby, które w pewien sposób będą chciały wykorzystać daną organizację charytatywną dla własnych korzyści. Dlatego też koniecznie trzeba sprawdzać wszystkie dokumenty przed ich podpisaniem, a także przechowywać je w ustalonym i bezpiecznym miejscu.

Organizacja charytatywna powinna więc być oparta nie tylko o osoby niosące pomoc, ale także o ludzi o praktycznych umiejętnościach. Przykładowe posiadanie w stowarzyszniu członków takich jak prawnicy, czy też osoby zajmujące się rachunkowością może okazać się na wagę złota.

W dzisiejszych czasach marketingiem interesuje się niemal każdy. O swój wizerunek dbają nie tylko małe i wielkie firmy, ale także zwykli ludzie. Pod tym względem organizacje charytatywne także nie są wyjątkiem. Jeśli więc chce się rozwijać np. stowarzyszenie i zdobywać nowych członków oraz dotacje, to odpowiednia reklama ma wielkie znacznie.

Wystarczy spojrzeć na to, jak wielkie pieniądze na reklamę inwestują organizacje charytatywne, w okresie, gdy ludzie wypełniają deklaracje podatkowe i przekazują jeden procent podatku. Może to wzbudzać pewne kontrowersje, jednak tak po prostu funkcjonuje współczesny świat.

Nie znaczy to oczywiście, że większość rocznego budżetu ma być przyznawana na działania reklamowe, jednak trzeba zadbać o to, by ludzie wiedzieli, że dana organizacja naprawdę niesie pomoc potrzebującym.

dante